Srebro koloidalne (kolargol) to srebro połączone z żelatyną lub białkiem i wodą. Często nazywa się je naturalnym antybiotykiem, wykazuje bowiem działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze.

Srebro koloidalne - właściwości


Srebro koloidalne jest w stanie zniszczyć pleśń, drożdżaki, bakterie E.coli i gronkowce odporne na antybiotyki. Działa jak naturalny antybiotyk w ciągu zaledwie kilku minut zabijając nawet do 650 chorobotwórczych mikroorganizmów (rozkłada enzymy potrzebne im do życia), nie niszcząc przy tym szczepów korzystnych dla naszego organizmu.


Jako środek bakteriobójczy wykorzystywane jest również w preparatach do odkażania skóry (niszczy bakterie rozkładające pot), płukania jamy ustnej, a także jako środek dezynfekujący w pomieszczeniach sanitarnych. Dodawany do płukania tkanin, chroni przed rozwojem mikrobów. Kolargol można nawet wykorzystywać jako środek grzybobójczy w ochronie roślin.

Srebro koloidalne w medycynie
W okulistyce wykorzystuje się je w postaci kropli do oczu lub maści przy leczeniu bakteryjnego zapalenia spojówek. W dermatologii stosuje się maści i roztwory ze srebrem koloidalnym przy trudno gojących się ranach, oparzeniach i owrzodzeniach.
Kolargol ma także wpływ na nasze samopoczucie – u osób je przyjmujących odnotowano znaczną poprawę humoru oraz przypływ sił i energii, co jest związane z jego wzmacniającym i oczyszczającym działaniem. Srebro koloidalne dostępne w aptekach w suplementach diety wspomaga leczenie grypy, przeziębienia, zapalenia oskrzeli, anginy, kataru, kaszlu i opryszczki. Srebro koloidalne zalecane jest również przy zapaleniach pęcherza moczowego, jelita grubego, błony śluzowej żołądka, grypie żołądkowej oraz infekcjach pasożytniczych.

Srebro koloidalne na trądzik i inne stany zapalne skóry

Badania wykazały, iż srebro koloidalne skutecznie walczy z problemami skórnymi takimi jak trądzik, zaskórniki, stany zapalne, egzemy, łojotok, liszajec, łuszczyca, grzybica, blizny i infekcje skórne, pod warunkiem, że nie wynikają one z zaburzeń hormonalnych.
Podczas stosowania srebra na problemy skórne (zawsze w połączeniu z dietą i staranną higieną) musimy być świadomi, iż na początku może nastąpić zaostrzenie objawów, co jest związane z oczyszczaniem skóry i wzmożonym wydalaniem zanieczyszczeń przez jej pory. Jest to jednak normalny efekt i po cierpliwym przeczekaniu, można zauważyć niezwykle satysfakcjonujące efekty.

Jak stosować srebro koloidalne? 


Srebro koloidalne przyjmowane w wysokich dawkach może spowodować srebrzycę (argyria) - dopuszczalna dzienna dawka to 0,014mg na kilogram masy ciała. Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazały, że podwyższona zawartość srebra w organizmie nie powoduje zmian patologicznych ani stanów zapalnych. Nie mniej w każdym przypadku przyjmowanie preparatów ze srebrem koloidalnym należy skonsultować z lekarzem.