Współczesne badania dowiodły, że grzybicze infekcje stanowią bezpośrednią przyczynę około 80% chronicznych chorób zatok, uszu i płuc. Także choroby skóry, w szczególności egzema, łuszczyca, łojotok, dermatozy są spowodowane przez infekcje grzybicze. 

Grzybica jelit (grzybica układu pokarmowego, zwana też kandydozą, jest powodowana przez grzyby Candida albicans. Grzyby te są naturalnym składnikiem flory bakteryjnej jelita grubego. Problem powstaje w momencie, w którym candida w niekontrolowany  sposób rozrasta się, przyczyniając się do zatrucia organizmu. Przewlekłe zmęczenie, ciągłe problemy gastryczne oraz niepohamowane łaknienie cukru to jedynie kilka typowych objawów grzybicy ogólnoustrojowej. Grzybica jelit, jest znacznie poważniejszą chorobą, niż grzybice zewnętrzne, gdyż może prowadzić do ogólnoustrojowego zakażenia grzybem, jako, że komórki jego rozwijają się w układzie krążenia. Transportowane w krwiobiegu grzyby, mogą zainfekować niemal wszystkie narządy ciała, stanowiąc zagrożenie dla życia człowieka.Przyczyny grzybicy jelit


Przerost Candida, wiązany jest z liczbą potencjalnych czynników, takich jak: stosowanie hormonów steroidowych, takich jak kortyzol, czy kortykosteroidy, długotrwałe lub powtarzające się przyjmowanie antybiotyków, które zapisuje się na infekcje dróg moczowych i zapalenia ucha, czy też zapalenie oskrzeli i zatok. Wzrost Candida, może rozpocząć się już w bardzo młodym wieku, kiedy dziecko po raz pierwszy zaczyna być leczone antybiotykami. Do innych przyczyn wywołujących Candida, zalicza się stosowanie leków, które zmniejszają ilość kwasu w żołądku i jelitach, doustnych środków antykoncepcyjnych, obniżenie odporności, wywołane HIV/AIDS, chemio- i radioterapią, przeszczepem organów wewnętrznych, oraz wysoki poziom cukru i skrobi w diecie.
Badania naukowe dowodzą, że niewielka koncentracja oleju z oregano zabiła grzyby, zahamowała produkowane przez nie toksyny i elementy, których grzyb używa do zainfekowania tkanek (micele). Wszystkie testowane rodzaje grzybic zostały zneutralizowane. Dowiedziono, że 1% olej z oregano kompletnie zniszczył Candidę.

Olejek z oregano - właściwości i zastosowanie

Oregano zawiera ponad 30 czynnych składników (esencje olejów, witaminy, minerały, stosunkowo dużą ilość chlorofilu, garbniki, flawonoidy, fitosterole i wiele innych cennych substancji). Dwa najważniejsze składniki olejku z oregano to Carvacrol i Thymol. Posiadają one silne antybakteryjne i antygrzybiczne właściwości.
Olejek oregano http://www.ekoplace24.pl/suplementy-diety/607-olejek-z-oregano-50-ml-5902596671662.html to idealny naturalny środek przy schorzeniach żołądka i jelit. Dezynfekuje (oczyszcza) cały układ pokarmowy począwszy od przełyku do odbytu oraz wspomaga trawienie. Działa antyseptycznie na drogi oddechowe przy kaszlu, zapaleniu migdałów, zapaleniu oskrzeli i astmie. Jest pomocny także przy problemach menstruacyjnych a konkretnie ich pomocnemu przebiegowi.
Przy silnych przeziębieniach, stosuje się go do wywoływania pocenia się ciała, a jednocześnie uwalniania organizmu z bakterii i wirusów. Wpływa pozytywnie przy leczeniu hemoroidów, boreliozy i gronkowca złocistego. Idealnie nadaje się też do mycia zębów, mieszając go z innym olejkiem lub nakładając na pastę do zębów.