Tłusta, ciężkostrawna dieta, alkohol, kawa, a także różnego rodzaju szkodliwe substancje, które trafiają do organizmu wraz z powietrzem czy pożywieniem narażają naszą wątrobę na przeciążenie. Aby usunąć z organizmu toksyny narząd ten musi pracować na wysokich obrotach, jeśli jednak jest ich zbyt dużo, może ona nie radzić sobie z ich eliminacją. Jak wesprzeć przeciążoną wątrobę? Oto skuteczne sposoby na oczyszczanie wątroby za pomocą naturalnych środków.

Domowe sposoby na wątrobę

Warto pamiętać, że nieprawidłowo funkcjonująca wątroba jest przyczyną odkładania się tłuszczu w okolicach pasa, powstawania cellulitu, a wzrostu ciśnienia krwi oraz złego samopoczucia. Aby pomóc swojej wątrobie w tym trudnym okresie, należy:

  • ograniczyć spożycie kawy i alkoholu,

  • zmniejszyć ilość cukru w diecie,

  • zwiększyć aktywność fizyczną.

Aby oczyścić narząd z toksyn i tym samym przywrócić jej prawidłowe funkcjonowanie, włącz do swojej diety następujące produkty na wątrobę:

  1. Burak - jest źródłem beta alaniny, beta cyjaniny, kwasu foliowego, żelaza, które korzystnie wpływają na pracę wątroby.

  2. Ostropest plamisty - spożywany w formie mielonych nasion lub oleju ostropest na wątrobę ma niemal zbawienny wpływ dzięki zawartości sylimaryny.

  3. Karczoch - warzywo to zawiera cynarynę, która chroni wątrobę, obniża cholesterol oraz ułatwia neutralizowanie toksyn.

  4. Zielona herbata - zawiera katechiny wspierające funkcjonowanie wątroby i jednocześnie zapobiegają odkładaniu się w niej komórek tłuszczowych.

  5. Grejpfrut - owoc ten doskonale wspiera pracę wątroby, pomagając w jej oczyszczeniu. Sok z grejpfruta wspiera rozkładanie tłuszczów oraz pomaga w pozbywaniu się substancji rakotwórczych.

Polecamy produkty na wątrobę:

   

Zioła na wątrobę

Na prawidłowe funkcjonowanie wątroby korzystny wpływ ma wiele ziół i przypraw. Pozwalają one w naturalny sposób oczyścić ten narząd z toksyn oraz innych szkodliwych substancji.

Polecamy również: Ostropest plamisty - prozdowotne właściwości i ukojenie dla wątroby


Dziurawiec na wątrobę

Dziurawiec to roślina o wszechstronnym zastosowaniu oraz bogactwie cennych dla zdrowia składników, dzięki którym pomaga w eliminowaniu nagromadzonych w organizmie toksyn. Doskonale chroni wątrobę oraz oczyszcza drogi żółciowe. Wspiera również pracę wątroby po obfitym posiłku.

Mniszek lekarski na wątrobę

Korzeń mniszka lekarskiego to kolejne zioło polecane przy problemach z wątrobą. Działa on pobudzająco na wytwarzanie żółci przez wątrobę, pomaga w usuwaniu toksyn. Zaleca się picie mleczka z mniszka lekarskiego przed snem. 1 łyżkę korzenia mniszka należy drobno posiekać i zalać mlekiem, a następnie napój podgrzewać na małym ogniu przez około 5 minut  Po przecedzeniu dodać łyżeczkę miodu i wypić.

Polecamy:

Cykoria podróżnik na wątrobę

Bylina ta ma zbawienny wpływ na przeciążoną wątrobę. Jej działanie to przede wszystkim zwiększenie wytwarzania oraz przepływu żółci przez drogi żółciowe, pobudzanie działania wątroby oraz działanie pomocnicze w zaburzeniach czynności wydzielniczej wątroby przy uszkodzeniach jej miąższu przez toksyny.

Kurkuma na wątrobę

Kurkuma w naturalny sposób pomaga w odtruwaniu wątroby, doskonale ochrania ten narząd przed konsekwencjami spowodowanymi nadużyciem alkoholu oraz spożywaniem tłustych, ciężkostrawnych potraw.