Czystek (Cistus) od lat stosowany jest jako środek na wiele dolegliwości, doczekał się zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników.  Niezłe ziółko z tego czystka! Jakie ma właściwości i jak je spożywać – zapraszamy do lektury.


Czystek - właściwości zdrowotne


Trzy główne właściwości czystka: antywirusowe, antybakteryjne i przeciwzapalne. Wzmacnia on odporność i zapobiega chorobom górnych dróg oddechowych. Pomaga także pozbyć się już nabytej infekcji, przeziębienia lub grypy.

Herbata z czystka zawiera trzy razy więcej antyoksydantów niż zielona herbata, sok z cytryny lub wino. Dzięki temu czystek świetnie się sprawdza, jako wsparcie w pielęgnacji skóry, spowalnia procesy starzenia się skóry i powstawanie zmarszczek. Spożywany, jak i w formie okładów, jest także niezwykle pomocny w leczeniu opryszczki, drożdżycy, trądziku, egzemy oraz w walce z półpaścem i gronkowcem złocistym.
Pomaga organizmowi pozbyć się toksyn, w tym metali ciężkich (m.in. ołowiu, kadmu i rtęci).

Wspomniane przeciwutleniacze ochraniają także naczynia krwionośne zapobiegając tworzeniu się blaszek miażdżycowych. Co więcej hamują uwalnianie histaminy, dzięki czemu czystek jest ziołem idealnym dla alergików.

Popijając herbatę z czystka warto przy okazji przepłukiwać jamę ustną, ponieważ czystek ma lekkie działanie wybielające zęby oraz delikatne działanie antybakteryjne niszcząc drobnoustroje i zapobiegając powstawaniu np. pleśniawek i aft.

Czystek nie zawiera substancji psychoaktywnych (w przeciwieństwie do zielonej herbaty) oraz zmienia zapach skóry. Niektórzy twierdzą, że dzięki temu odstrasza kleszcze, komary i inne insekty.


Czystek na odchudzanie?


Dzięki właściwościom odkwaszającym, zaleca się spożycie czystka przez osoby, które się odchudzają, prowadzą bardzo aktywny tryb życia i mają wysokobiałkową dietę. I choć znajdujące się w nim przeciwutleniacze delikatnie przyspieszają przemianę materii i zmniejszają obrzęki, to wbrew krążącej opinii, herbata z czystka nie jest cudownym lekiem na nadwagę.

                    

Jakość i systematyczność, czyli jak pić czystek


Herbata dobrej jakości powinna mieć duże kawałki liści, całe główki kwiatów i bio certyfikat. Im mniejsze kawałki, tym mniejsza cena, ale również jakość. Dobry jakościowo czystek powinien być cięty – nie mielony i powinien składać się z jak najmniejszej ilości gałązek (nie mają one tak silnych właściwości jak liście i kwiaty).

Niezależnie, czy będziemy spożywać czystek w tabletkach, kapsułkach, czy popijając herbatę, kluczem do sukcesu jest regularność i systematyczność. Jak pić czystek, żeby osiągnąć jak najlepsze rezultaty? Kwiaty i liście (1-2 łyżeczki) zalewamy wrzątkiem, parzymy pod przykryciem przez 10 minut i tak sporządzony napar pijemy sumiennie (2-3 filiżanki dziennie) przez minimum miesiąc. Możemy dla smaku dodać sok z malin, cytryny lub miód.

Sprawdź również: Czystek suszony - suplement diety (100g)

                            Pamiętajmy, że jest to suplement diety, a nie lek, kupujmy go więc w sklepach zielarskich i aptekach, a w razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze należy skonsultować się z lekarzem.