Ten stan może świadczyć o dolegliwościach ze strony układu krążenia, chorobach nerek czy stanach zapalnych naczyń. Warto podkreślić, że częściej opuchlizna nóg dotyka kobiety niż mężczyzn. W wielu przypadkach wynika to z naturalnego cyklu lub ciąży. Powiemy, jakie są bezpieczne domowe sposoby na opuchliznę nóg, a także przybliżymy czym tak naprawdę jest najczęściej spotykany obrzęk limfatyczny.Czym jest obrzęk limfatyczny?Bezpośrednim winowajcą pojawienia się obrzęków limfatycznych jest zaburzona praca układu chłonnego zwanego fachowo limfatycznym. Jest on częścią układu krążenia i ma za zadanie odprowadzanie płynu tkankowego (limfy) do krwi. Podstawowym zadaniem limfy jest gromadzenie toksycznych substancji znajdujących się w całym organizmie i odprowadzenie ich do węzłów chłonnych. Kiedy ten ostatni czynnik jest uszkodzony lub wyraźnie obciążony np. podczas ciąży, pojawia się obrzęk limfatyczny.

Rozróżnia się dwa podstawowe rodzaje obrzęku limfatycznego, mianowicie pierwotny i wtórny. Obrzęk limfatyczny pierwotny wiąże się z zaburzeniami wynikającymi w obrębie układu chłonnego, natomiast obrzęk limfatyczny wtórny jest wynikiem uszkodzenia tegoż układu i konsekwencją infekcji wirusowych, pasożytniczych, bakteryjnych, grzybiczych, a także złamań, zwichnięć i zabiegów chirurgicznych.Opuchnięte kostkiJedną z wyraźnych i niestety boleśnie odczuwalnych dolegliwości związanych z zaburzeniem pracy układu limfatycznego jest opuchlizna stóp, która nieleczona może zająć całą powierzchnię nogi. Z uwagi na ten fakt i wyjątkową uciążliwość warto zacząć działać natychmiast, sięgając po naturalne sposoby leczące spuchnięte nogi. Naturalnie ten stan rzeczy wymaga konsultacji lekarskiej, nie mniej w zdecydowanej większości przypadków – zwłaszcza u kobiet w ciąży – wystarczające okazuje się podjęcie zalecanych ćwiczeń i sięgnięcie po domowe sposoby na opuchliznę nóg.Jak zlikwidować obrzęk limfatyczny?Złożoność problemu wymaga działania na kilku płaszczyznach jednocześnie. Do działań, które należy połączyć w jedno należą ćwiczenia nóg, odpowiednia pielęgnacja napiętej i czerwonej skóry, masaż, a także dietę i naturalne zabiegi. Spuchnięte stopy wymagają odpoczynku, dlatego jak najczęściej należy unosić nogi do góry, by zwiększyć przepływ płynów ustrojowych. Jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych można wykonywać tzw. rowerek.

Trzeba pamiętać, że opuchnięte kostki nie lubią jednostajnych pozycji, dlatego należy unikać długotrwałego stania i siedzenia oraz jak ognia unikać zakładania nogi na nogę. Dobrym remedium okazuje się połączenie spacerów ze zwiększeniem ilości wypijanej wody. Zwiększona praca nerek ułatwia usuwanie z organizmu nadmiaru płynów, a tym samym zmniejszają obrzęki stóp. Odpoczywając warto unieść nogi do góry – poduszka lub koc podłożony pod stopy zdecydowanie pomagają w usunięciu dolegliwości.

Opuchnięte nogi w ciąży wymagają stosowania odpowiednich kosmetyków hipoalergicznych, mocno nawilżających. Z powodzeniem tę pielęgnację można poprzedzić kąpielą stóp w wodzie z dodatkiem rumianku lub lawendy. Sprawdzają się także domowe sposoby na opuchnięte stopy, do których należą okłady z liści kapusty.

Można sięgnąć po napar z korzenia pietruszki oraz wzbogacić dietę o lubczyk, herbatę i sok z pokrzywy. Bezspornie opuchnięte kostki nie lubią także masażu kierowanego od stopy ku górze. Do jego wykonania pomocne będą olejki z zawartością kasztanowca, mniszka lekarskiego i tymianku. Osoby cierpiące na opuchnięte stopy i kostki powinny także przyjrzeć się swojej garderobie. Absolutnie trzeba zrezygnować z ciasnych ubrań i bielizny oraz zaopatrzyć się w specjalistyczne rajstopy kompresyjne dostępne także dla kobiet w ciąży, które wspomagają pracę naczyń i skutecznie pomagają walczyć z obrzękiem limfatycznym.


Nie daj się obrzękom stópProblem obrzękniętych stóp nie dotyczy wyłącznie kobiet w ciąży, ale zawsze wymaga właściwego postępowania. Domowe sposoby na spuchnięte stopy są skuteczne i dobre, nie mniej, jeśli problem nawraca lub nie ustępuje powinien zostać skonsultowany z lekarzem.