Tauryna wpływa na poziom wapnia w komórkach, reguluje stężenie elektrolitów oraz oddziałuje na układ nerwowy. Ma także właściwości antyoksydacyjne i uczestniczy w tworzeniu kwasów żółciowych. Ten niebiałkowy aminokwas znajduje się w mięsie i rybach, suplementach diety i napojach energetyzujących. Co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Właściwości tauryny

Tauryna obniża poziom trójglicerydów i cholesterolu w osoczu i wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej (nasila spalanie tłuszczu podczas wysiłku fizycznego).

Tauryna w tabletkach wspomaga obniżenie stężenia markerów odpowiedzialnych za uszkodzenia mięśni i stanów zapalnych po intensywnym treningu. Dzieje się tak dlatego, że magazynuje i transportuje azot - substancję, która jest niezbędna do samodzielnej odbudowy tkanek, które uległy uszkodzeniu podczas treningu.

Tauryna transportuje także kreatynę, czyli aminokwas, który umożliwia szybką regenerację oraz przyrost masy mięśniowej. Ponadto stymuluje trzustkę do produkcji insuliny, a to z kolei przeciwdziała otyłości. Dzięki wyrzutowi insuliny, sprowokowanego przyjęciem tauryny, nadmiar glukozy zostaje usunięty z krwiobiegu i dostarczony do tkanek, gdzie zostaje produktywnie wykorzystany.

Przyjmuje się, że tauryna działa korzystnie u osób z: chorobą alkoholową, ADHD, autyzmem, chorobą serca, cukrzycą, zapaleniem wątroby, wysokim ciśnieniem krwi, wysokim poziomem cholesterolu, uszkodzeniem siatkówki i padaczką.

Tauryna wykorzystywana jest także jako składnik napojów energetycznych - pozwala ona wydłużyć stan skupienia, jednocześnie redukując nadmierne pobudzenie wywołane przez kofeinę, która również wchodzi w skład napojów energetycznych. Dodatkowo blokuje ona wydzielanie serotoniny, czyli hormonu odpowiedzialnego za relaks i tym samym pozwala wydłużyć czas pracy lub wysiłku fizycznego.Jak stosować taurynę?


Organizm człowieka nie zawsze jest w stanie samodzielnie syntetyzować taurynę, w związku z czym czasami niezbędna jest jej suplementacja. Do grup narażonych na ryzyko niedoboru tauryny zalicza się przede wszystkim wegetarian, wegan, osoby starsze oraz regularnie uprawiające sport.  Dawka tauryny różni się w zależności od preparatu. Musimy pamiętać, że może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, a suplementów z tauryną nie powinny stosować osoby z dwubiegunową psychozą afektywną, alergiami, w ciąży, a także podczas karmienia piersią.

Tauryna jest dostępna w dwóch formach – jako dodatek do suplementów z kreatyną i aminokwasami oraz jako osobny, jednoskładnikowy, preparat. Możemy ją kupić już za około 20–30 zł.
Pamiętajmy, że w razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze warto skonsultować się z dietetykiem, trenerem lub lekarzem.